Yalova Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara bölgesinin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. 839 kilometrekarelik alana sahiptir.

Türkiye’nin gelişen kentlerinden biri olan Yalova, sahip olduğu mavi yeşil doğası, doğal kaynakları ile toplumsal yaşamın ile tam anlamıyla bir çekim merkezi konumundadır.

Yalova’nın bireyler tarafından tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri ise; Yalova’ya yapılan yatırımların önemli bir payı bulunmaktadır.

Yalova hem yaşam alanı hem de yatırım alanı olarak her türlü imkânı barındırmıştır.

COĞRAFİ KONUM VE TARİHİ

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan askeri birliklerince işgal edilen Yalova, verdiği büyük mücadele ile 19 Temmuz 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. 2 Haziran 1929’da Atatürk’ün isteği üzerine çıkarılan bir kanun gereğince, ilçe yapılarak İstanbul İli’ne bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında 19 Ağustos 1929 tarihinde ilk defa Yalova’ya gelen Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk, Termal’in yeniden inşasını sağlamıştır.

Atatürk, 22 Ocak 1938 tarihinde açılan Termal Oteli’nin ilk konuğu olmuş ve 9 gün süreyle Yalova’da kalmıştır. 1929 yılında yapılan Millet Çiftliği’nin yapılışı sırasında, ikinci kata gelindiğinde, batıda bulunan ağacın kesileceğini gören Atatürk, yapının temelini biraz doğuya alarak binayı kaydırmış ve ağacın kesilmesini engellemiştir. Bu nedenle köşk, Yürüyen Köşk olarak anılmaktadır. Atatürk’ün, ‘Kurtuluşa öncü’ ve ‘Benim Kentim’ olarak bahsettiği Yalova, adeta yazlık başkent haline gelmiş ve yine Atatürk’ün isteği üzerine 1930 yılında İstanbul’un ilçeleri arasına katılmış, 1995 yılında ise İstanbul İli’nden ayrılarak il yapılmıştır.

YALOVA’DA GEZİLECEK YERLER

TERMAL

Yalova konumu sayesinde turizm kenti olarak bilinir. Tarihi ve arkeolojik zenginlikleri ve doğal güzellikleri bakımından gözde bir il haline gelmiştir.

Çevresinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile merkez haline gelmiştir.

Çevresinde barındırdığı doğal ve tarihi güzelliklere göz attığımızda sıralamanın önde gelen yerinden biri olan ilçemiz olan Termal; şifalı suları ile sağlık açısından yarar sağlarken, sakin bir yaşam sürmek için tercih edilebilir. Doğa ile iç içe yaşamayı seven yerli ve yabancı turistler için önemli bir yerdir. Özellikle Termal ve yanı sıra Çınarcık ve Armutlu ilçelerinde ekonomi büyük ölçüde turizme dayalıdır.

Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarındandır. Termal Kaplıcaları Yalova İl merkezine 12 km uzaklıkta olup, Termal ilçe merkezinde bulunmaktadır. Termal kaplıcaları, Türkiye’nin düzenli ve gelişmiş kaplıcasıdır. Altyapı sorunu yoktur. Kaplıcaya ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; ” Burası geleceğin su şehri olacaktır ” sözleri ile onurlandırdığı tesistir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından idare edilmektedir.

TERMAL ATATÜRK KÖŞKÜ

Yalova ili, Termal ilçesinde bulunan Atatürk Köşkü, 1929 yılında 38 günde yaptırılmıştır. Mimarı Prof. S. Hakkı Eldem’dir. Köşk tamamen ahşaptan yapılmış olup iki katlıdır. Üç şeref salonu ve on bir odası vardır. Dönemin kullanılan özgün eşyası ile birlikte korunan köşk müze olarak halka açıktır.

Çok partili sisteme geçiş, Yerli Malı Haftası, Türk Tarih ve Dil Kurumlarının kurulması, Kur’an-ı Kerim’in Türkçeleştirilmesi çalışmaları gibi zamanın birçok önemli kararı burada alınmıştır. Köşkte Nurettin Niyazi’ye ait kurşunlu banyo ve kadınlar tablosu; Ayvazoski’ya ait bir dağ yamacı ve bazı hayvanları temsil eden bir resim; İran ve Hereke halıları; yıldız porselen, Fransa, Japon, Çin ve bir tanesi hiyeroglif yazılarla süslü pirinç ve abanoz ağacından yapılmış vazolar; pirinç yatak odası takımı, Fransız lake sandalyeler; Alman (RCA) marka bir radyo; Wilhelm Spaethe (Gera) yapımı piyano; anneannesinden kalan kanaviçeli seccade ve İran Şahı’nın hediyesi saat gibi eşyalar bulunmaktadır.

Cumhuriyet Dönemi mimarlığımızın erken örneklerinden biri olan köşk, Atatürk’ün yurttaşları ile sohbet ettiği bir yer olarak ünlenmiştir.
Atatürk Köşkü Tatil Günleri: Pazartesi

 

 

YÜRÜYEN KÖŞK

Atatürk bir gün çiftliğe gittiğinde, köşkün hemen yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Hemen bahçıvanı yanına çağırarak bunun nedenini sorar. Görevli bahçıvanın cevabı şöyledir: Ağacın dalları uzamış, binanın duvarına dayanmıştır. Aldığı cevaptan tatmin olmayan Atatürk, düşünülmesi bile imkânsız olan bir emir verir: “Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.” Görev İstanbul Belediyesi’ne intikal eder.

Belediye Fen İşleri Yollar Köprüler Şubesi sorumluluğu üstlenir. Başmühendis Ali Galip Alnar yanına aldığı teknik elemanlarıyla Yalova’ya gelerek çalışmaya başlar. 8 Ağustos 1930 tarihinde önce bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine inilir. İstanbul’dan getirilen tramvay rayları döşenir. Santim santim çalışılarak bina yapı altına sokulan raylar üzerine oturtulur. Bina 4.80 metre civarında kaydırılır. Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve ulu çınar ağacı da kesilmekten kurtulur.

O günden beri köşkün adı Yürüyen Köşk olarak kalmıştır. Köşk, 2006 yılında Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açılmıştır.
Yürüyen Köşk Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
Yürüyen Köşk Tatil Günleri: Pazartesi

 

YALOVA KENT ORMANI

Kent Ormanı 2005 yılında düzenlenmiş ve halkın kullanımına açılmıştır. Yalova Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Çınarcık Orman İşletme Şefliği sınırlarında yer alan Çınarcık İlçesi, Teşvikiye beldesi, Erikli yaylasında yer almaktadır. Yalova istikametinden gelecek kullanıcılar, Çınarcık, Teşvikiye güzergahını takip ederek Armutlu, Gemlik; Bursa istikametinden gelecek olan ziyaretçiler, yolu asfaltlanmış olan Hayriye, Selimiye köyleri ve Delmece yaylası istikametinden kent ormanına ulaşabilirler.

Kent ormanının içinde görülmeye değer şelaleler, 2 km. yürüyüş patikası, çok amaçlı salon, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme gurupları, tuvalet, çeşme, piknik yerleri, içme suyu ve lavabolar, asma köprü, seyir terasları, Erikli çifte şelaleleri, ıhlamur, kestane, meşe, gürgen, kayın ve çam ağaçları ile bezenmiş, her türlü kuş sesi eşliğinde doğanın insanlara sunduğu tüm güzelliklerin bir arada yaşanabilecek nadide güzelliklerin bulunduğu eşsiz bir mekândır. Kent ormanlarının kuruluş amacı ve özelliği gereği ziyaretçiler tarafından ateş yakılmaması öngörülmekte, halkın rekreasyon ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

Giriş ücretsiz olup, mangal yakmak isteyenler için Kent ormanı yakınında şahıslara ait yerler mevcuttur. Bu alanda hayvan ve kuş türleri arasında ayı, yaban domuzu, tilki, sincap, kertenkele, çakal, porsuk, kirpi, tavşan, kaplumbağa, yılan, üveyik, tahtalı güvercin, bıldırcın, çil, karatavuk, sığırcık, sakarmeke, çulluk, atmaca, çil keklik, ağaçkakan sayılabilir.

YALOVA’DA YATIRIM

Gayrimenkul sektöründeki gelişim artık büyük kentlerle sınırlı değil. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de son beş yılda konutta metrekare fiyatları en çok artan iller listesinin zirvesinde Yalova yer alıyor. Uzmanlar, bu hızlı yükselişin nedenini talebin çok olmasına karşın, Yalova’da üretilen konut miktarının sınırlı olmasına bağlıyor.
Yalova’ya artan ilginin arkasındaki en önemli nedenlerinden biri ise bulunduğu konum. Yalova’dan İstanbul’a deniz yolu ile sadece bir saat. Sadece İstanbul değil, Kocaeli, Bursa, Ankara gibi büyükşehirlere de birkaç saatte ulaşılabilecek bir konuma sahip.
Yalova’da yaptığınız yatırımı dilediğiniz zaman gidip görmek, hatta şehrin karmaşasından bunaldıkça ve doğal hayatı özledikçe, mavi ve yeşilin bir arada da bulunduğu şehre kaçıp sığınabileceğiniz kadar yakın mesafede bulunuyor.