MANİSA’da son 3 yılda satılık ve kiralık ev fiyatları, imar sorunundan dolayı adeta uçtu. Manisa Emlakçılar Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, satılık evlerde ortalama metrekare fiyatının 3 bin lira olduğunu belirterek, “1400 lira asgari ücret alan kişiden 1000 lira ev kirası istemeye biz de utanıyoruz. İnsanlar, Manisa yerine İzmir’den ev almayı tercih ediyor” dedi.

Son yıllarda Manisa’daki satılık ve kiralık ev fiyatları, yeni imar planının henüz yapılamaması nedeniyle artmaya devam ediyor. Manisa Emlakçılar Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, artışı, ev yapılacak arsa bulunamamasına ve imar planının yapılmamasına bağladı. Kentte 30 yıldan bu yana imar yapılmadığını kaydeden Akyüz, şuanda kiralık ev bulmakta büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, “Arsa payları Manisa’da çok yüksek. Kentte 30 yıldan bu yana imar revizesi yapılmadı. Bunda dolayı da arsanın olmayışı konut alanını daraltıyor ve maliyetler artıyor. Kenar mahallelerde dahi satılık evlerin metrekare fiyatı 2 bin lira. Lüks konutlarda metrekare fiyatı 4 bin liraya çıkıyor. Ortalama olarak Manisa’daki satılık evlerin metrekare fiyatı 3 bin lira. Manisa’nın en büyük ihtiyacı imardır. Kiralar çok yüksek” dedi.
“İZMİR’DEN EV ALMAYI TERCİH EDİYORLAR”
Manisa’da ev fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı insanların İzmir’i tercih ettiğini ifade eden Akyüz, “Gerek kiralık gerek satılık evlerin İzmir’de daha uygun olduğunu görenler İzmir’i tercih ediyor. Bu acı bir gerçektir. Eskiden Manisa’nın zenginleri, İzmir’de yaşamayı tercih ederdi. Şimdi ise işçi ve memur kesimi de kiralık ve satılık ev sorunundan dolayı İzmir’de yaşantısını sürdürüyor. Bu bizim ve yöneticilerimizi ayıbıdır” diye konuştu.
“UTANIYORUZ”
Bazı illerde emlak satışlarından patlama yaşandığını ancak Manisa’da bunun olmadığını dile getiren Akyüz, “Çünkü fiyatlar çok pahalı. Manisa’da imar planı olursa fiyatlar düşer. İmar kiraları düşürecek, maliyetleri düşürecektir. 2017 yılı sonunda 25 binlik ve 5 binlik planların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasını ve 1000’lik planların da ilçe belediyeleri tarafından yapılmasını bekliyoruz. 1400 lira asgari ücret alan kişiden 1000 lira kira istemeye utanıyoruz. Kiralık evlerde en düşük fiyat 650 liradan başlıyor. Ancak doğalgazlı, normal bir kiralık ev 800-1000 lira civarındadır. Lüks evlerde ise 1500 ile 2 bin lira arasında kira isteniyor. Asgari ücret belli, verilen kira belli” dedi. Kiralık ev fiyatları gibi site aidatlarının da çok yüksek olduğunu kaydeden Akyüz, aylık aidatı 500 lira olan siteler olduğunu belirterek, “Yılda 5-6 bin lira para aidata veriliyor. Bu da orta halli bir ailenin kira parası kadar aidat verilmesidir” diye konuştu.
DHA