Emlak yatırımlarının en caziplerinden biri de kira geliriyle kendini amorti eden yatırımdır. Böylece hem emlağın değerinin artışından hem de elde ettiğiniz kiradan, deyim yerindeyse çifte kazanırsınız.

Bir emlak yatırımını, kira geliriyle kısa sürede amorti etmek tabii ki her yatırımcının asıl hedefi. Bunu başarabilmek için, gayrimenkulün tipi, bölgesi, kolay kiralanma potansiyeli gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ama gelin önce temel kavramlara bir göz atalım.

Amortisman süresi nedir, nasıl hesaplanır?

Bir gayrimenkulün bugünkü değerini aylık kira değerine bölerek amortisman süresini hesaplayabilirsiniz. Diyelim ki, bir dairenin değeri 500 bin Lira, aylık kira geliri de 2.500 Lira… Bu daireye yapacağınız yatırımı alacağımız kira ile 200 ayda amorti etmiş oluruz. 200 ay da yaklaşık 16 buçuk seneye denk geliyor.

Amortisman süresi kısa, kazançlı bir yatırım nasıl yapılır?

Emlak yatırımında amiyane tabirle satarken değil alırken kazanırsınız. Amortisman süresini de, değerini ve avantajını da gayrimenkulün fiyatı belirler.

Gayrimenkulün fiyatını ise belirleyen pek çok değişken bulunuyor:
– Gayrimenkulün konumu, bulunduğu bölge,
– Gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki gelişmeler,
– Gayrimenkulün büyüklüğü, yapının özellikleri,
– Kiracı bulma kolaylığı gibi temel faktörler sıralayabiliriz.

Tüm bu faktörleri değerlendirmek; kârlı bir yatırım yapmaya olanak sağlar. Beraber çalışacağınız doğru gayrimenkul danışmanı, hem doğru verilere ulaşmanıza hem de bu verileri doğru değerlendirmenize yardımcı olur.

Amortisman süresi en kısa bölgeler

Hepsi Emlak 2020 Endeksi verilerinde; Türkiye genelinde tüm illerdeki yaklaşık 180 bin ilanı değerlendirdiğimizde, ortalama amortisman süresinin 23 sene olduğunu görüyoruz. En düşük amortisman süreleri 10 ila 16 yıl ile Doğu illerinde ortaya çıkıyor.

Doğudaki illerin ardından 17 sene amortisman süresiyle Muğla geliyor. Pandemi döneminde İstanbul’dan Muğla’ya bir göç dalgası yaşandı; özellikle emekliler ve evden çalışma şansı olan pek çok kişi soluğu bu bölgede aldı. Bu durum tabii ki kiralık evlere talebi artırdı ve Muğla’daki kira ücretleri neredeyse %70 yükseldi. Yaşanan bu göç dalgasının süreceğini göz önünde bulundurarak Muğla civarının yatırım için oldukça cazip olduğunu söyleyebiliriz. Muğla’nın ilçelerini incelediğimizde en yüksek artışın %200’le Bodrum‘da olduğunu görüyoruz. Yine bu bölgede Milas, Fethiye, Menteşe ve Marmaris’te de kira değerlerinde dikkat çekici bir artış söz konusu.

İstanbul’daki amortisman süreleri

İstanbul’u ele aldığımızda Esenyurt, 12 senelik amortisman süresiyle en cazip ilçe. Son dönemde Avcılar’da kentsel dönüşüme uğrayan binalardan taşınanlar Esenyurt’ta ev kiralamayı tercih ediyor. Yine Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşümün ardından bu bölgedeki yabancıların yaşam alanı olarak tercihi de Esenyurt oldu.

Kısa amortisman süreleriyle diğer öne çıkan ilçeler ise Bağcılar, Beyoğlu, Eyüpsultan, Güngören ve Sultangazi. Bu bölgelerde satılık ev fiyatları nispeten uygun ve kiralık dairelere talep fazla.

Kazançlı bir yatırım yaparken metrekare satış fiyatının düşük ve kira talebinin yüksek olduğu bölgelerin sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz.