Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredilerini yapılandırma hamlesi geldi. Kamu bankalarının yaptığı ortak açıklamada, vatandaşlara 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma imkanı verileceği bildirildi.

Mevcut faiz oranlarından daha yüksek faiz oranıyla kredi kullanmış vatandaşlara kamu bankaları müjdeyi verdi. Yapılan ortak açıklamada, “Müşterilere, talep etmeleri halinde kredilerini aylık yüzde 0.99 faiz oranıyla yenileme imkanı sağlanacaktır” denildi.

Faiz İndirimi Uygulaması 1 Ekim’de Başlıyor!

Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamada uygulamanın başlama tarihi de belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülke bilançosunu her zaman kendi bilançolarının önünde tutan, yenilikçi ürün ve hizmetlerle müşterilerinin yanında olmayı hedefleyen Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerinin finansal yüklerini azaltacak olan faiz indirimi uygulamasına 01.10.2019 tarihinde başlayacaklardır

Faiz İndirimi Hangi Kredi Bakiyesi İçin Geçerli?

Bankalar hangi müşterilerin bu uygulamadan yararlanacağı hakkında da bilgi verdi:

“Ağustos ayında gerçekleştirilen bu indirimden önce Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin liranın altında olan müşterilerine, talep etmeleri halinde kredilerini aylık yüzde 0.99 faiz oranıyla yenileme imkanı sağlanacaktır”

Kredi Yapılandırma Şartları

Kredi yapılandırma şartları için şunları yapmak gerekiyor:

Yapılan faiz indiriminden faydalanmak isteyen müşterilerin, ilgili Banka Şubelerine başvurması gerekiyor.

500 bin liranın altında kredi borcu olanların aylık yüzde 0.99 oranından, 501.500.000 liranın üzerinde kredi borcu bulunanların ise bankaların bu tutarlar için uyguladıkları cari faiz oranlarından kredileri yenilenecek.