Mesut Güleroğlu, “Bu yasa en net haliyle sektördeki korsan emlakçılığı sona erdirecek” dedi.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Türkiye genelinde 18 oda ve 22 derneğin imza attığı “Emlak Danışmanlığı Kanun Taslağı”nın bir an önce yasalaşmasını beklediklerini bildirdi.
Güleroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de ilk emlak komisyoncuları odasının 18 yıl önce İzmir’de kurulduğunu, sektörün, aradan geçen sürede katlanarak büyüdüğünü ve bir yasaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Sektörden 18 oda ve 22 derneğin ortak kararıyla başlatılan yasa tasarısı çalışmasında sona gelindiğini aktaran Güleroğlu, “15 Temmuz’daki darbe girişimi nedeniyle süreç uzadı. Biz kurulduğumuz ilk gün, meslektaşlarımıza karşı olan görevimiz nedeniyle emlak yasasının çıkması için çalışmalara başladık. Bu yasa en net haliyle sektördeki korsan emlakçılığı sona erdirecek. Bu yasa çıkarsa emlakçılık yapmak için 4 yıllık fakülteden mezun olmak ilk şart olacak. Ancak oda kaydı, esnaf sicil kaydı, oda ve Milli Eğitim Bakanlığının açtığı kurslardan sertifikasını alan bundan muaf olacak.” ifadelerini kullandı.
Meclisteki taslağın kısa sürede çıkacağına inandığını dile getiren Güleroğlu, şunları kaydetti; “Türkiye’nin en güvenli yatırım aracı gayrimenkul sektörü. Bunun kanıtı da geçen onca krize karşın sektörün güçlenerek büyümesidir. Artık lomokotif sektörler arasında yer alıyor. Böylesine bir sektörde, vergisini vermeyen, kaçak çalışan bir yapıya izin verilemez. Burada en büyük görev yine meslektaşlarımıza düşüyor. Korsanı bize bildirin. Biz de gereğini yapalım. Yasanın devreye girmesiyle, en güvenli yatırım olarak görülen sektör, sağlam zemine oturan yol haritasıyla hiçbir krizden etkilenmeyen amiral gemisi haline gelecek.”
AA