Geçtiğimiz günlerde devlet bankaları tarafından düşürülen konut kredisi faiz oranları, sektörde uzun zamandır beklenen hareketlenmenin önünü açtı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın kredi faiz oranlarını yüzde 0.99’a indirmesi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Bankaların ortak açıklamasına göre, sadece 2 gün içerisinde 13 binden fazla vatandaş 2.1 milyar liranın üzerinde kredi başvurusu yaptı.

Konut Kredisine Rekor Talep

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören faiz indirimini Twitter’dan değerlendirdi.

Bakan Albayrak, “Kamu bankalarımızın başlattığı faiz indirimi, vatandaşlarımızın teveccühünü kazanırken inşaat sektörünün beklediği hareketlenmenin de başlangıcı oldu. Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldi. Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız” dedi.

Vade 15 Yıla Çıktı

Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 2.1 milyar liralık başvuru tutarı, bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu oldu.

Sektör tarafında ise gösterilen yoğun ilginin ilerleyen dönemde de devam etmesi bekleniyor. Çünkü konutta 13 ay sonra faizler yüzde 1’in altına inerken, vade de 10 yıldan 15 yıla çıktı.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 201 bin 805 adet konut kredi ile satılmıştı. Bu yıl ise yüksek faizler nedeniyle bu rakamlar 82 bin 885’te kalmıştı.

Önümüzdeki aylarda faizlerin yüzde 1’in altına inmesinin inşaat sektörüne etkisi ile ilgili analizleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.