DOĞANIN KALBİNE YOLCULUK I

  • Delmece Yaylası

Yalova’nın bilinen ve sevilen yaylaları arasında Erikli ve Delmece yaylaları yer alıyor. Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye beldesinden gidilen ve geniş ve düz bir alana sahip olan yaylanın doğal güzellikleri, ziyaretçileri büyülüyor. Doğal yürüyüş parkurunu kullanarak hem yürüyüş yapabilir hem de bu eşsiz güzelliklere şahit olabilirsiniz. Delmece Yaylası’nda görebileceğin güzellikler arasında; toprak yolun ilerisinde bulunan Erikli Şelalesi de dahil pek çok şelale, şifalı su diye tanınan içilebilir su kaynağı ve Dipsiz Göl olarak bilinen derin bir krater gölü de bulunuyor. Ayrıca; Delmece Yaylası’nda kamp yapılabildiğini de hatırlatmak isteriz.

 

  • Dipsiz Göl

Erikli Yaylası’ndaki göl, Büyük Dipsiz Göl ve Küçük Dipsiz Göl olarak ikiye ayrılıyor. Yürüyüş ve kamp yapmayı sevenler Büyük Göl’ün çevresini değerlendirebilir. Krater gölü olan Dipsiz Göl’de pek çok canlı yaşamakta. Durgun su olduğundan içmeye uygun değildir. Derinliği halen bilinmiyor ve tabanının çökmesi sebebiyle dipsiz sıfatını alan göl, ziyaretçilerin çok beğendiği doğal güzellikler arasında.

 

  • Geyikdere – Çamlık

Yalova iline bağlı Altınova’nın yüksek tepelerinde bulunan Geyikdere, İzmit körfezinin kuşbakışı manzarasını sunan piknik alanları, serin çam ormanları, kuş sesleri ve alabildiğine yeşil görüntüsüyle günü birlik tatilin en popüler merkezlerinden biri.

 

  • Karaca Arboretumu

1980 yılında TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur. Yalova-Termal karayolu üzerinde, il merkezine 5 km mesafede Samanlı Köyü içerisinde bulunmaktadır. Peyzaj ağırlıklı, koleksiyon bir arboretum karakterinde olup, 135.000 m2’lik bir alanda tesis edilmiştir. İçerisinde kaya bahçeleri, bitki bahçeleri, iris bahçeleri, gül bahçeleri, minyatür bitkiler, Türkiye doğumlu bonsai bitki koleksiyonları vb. örnekler vardır. Başta Türkiye olmak üzere, Asya, Avrupa, Afrika, Amerika, Avustralya kıtaları ve Yeni Zelanda’dan bitki örnekleri yanında, Türkiye’nin endemik bitki örnekleri mevcuttur. Arboretum içerisinde tahminen 5 bin odunsu, bir o kadar da otsu rizomlu ve soğanlı bitki mevcuttur.

Yalova’nın doğal güzellikleri ile baş başa olmak, yeşile ve huzura daha fazla zaman ayırmak isteyenlerin ilk adreslerinden biridir. Türkiye’nin ilk özel arboretumu konumundadır.

  • Elmalık Kalesi

Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı belirlenememiş olan Elmalık Kalesi, köyün 500 metre kadar güneyinde, 270 rakımlı Bahçe Tepe üzerinde, her 2 tarafından geçen yolu kontrol edebilen hâkim bir noktadadır. Kuzey Güney uzunluğu yaklaşık 80 metre, Doğu-Batı uzunluğu yaklaşık 40 metredir. Güney yönünden çıkılması kolay, diğer yönlerden çıkılması zordur. Özellikle kuzey ve doğu yönü çok sarptır. Kale içinde su sarnıcı, tünel, ambar gibi yapılanmalar bulunmadığından buranın savunma amaçlı yapılmadığı düşünülmektedir. Kale, etrafından geçen iki yola da hâkim olduğu için kontrol ve güvenlik amaçlı yapıldığı düşünülmektedir. Kurtuluş Savaşı’na kadar sağlam durumda bulunan kale bugün tümüyle harap olmuştur. Yalnızca güneydeki kapının bir bölümü ile batı tarafında yer alan burçlardan birkaçının izlerini görebilmek mümkün olmaktadır.

Kale köyden fark edilememekte, ancak kaleden Marmara denizi rahatlıkla görülebilmekte, sahilin kontrolü mümkün olabilmektedir. Eski köylülerin ifadesiyle kale adeta Karakilise (Çiftlikköy’de bulunan)’ye bakar durumdadır.

Batısındaki ve güneyindeki tepeler daha yüksektir. Doğusunda bir vadi yer almaktadır. Batıdaki eğim daha hafiftir. Ayakta kalan burçlardan en iyi durumda olanın dışta örgü sistemi görülebilmektedir. Burada taşlar düzgün olmamakla birlikte yerden belli bir kesime kadar iki sıra tuğla, bir sıra taş şeklinde örülmüştür. Daha üst kısımlarda normal taş örgü devam etmektedir.

11. ve 12. yüzyıllarda önemli olduğu tahmin edilen Elmalık Kalesi, Pylai sahil kentinin kalesi durumunda olup, sahildeki yerleşimin tehlike anında sığındığı yer olduğu düşünülmektedir.